گزارشی از مراسم روز جهانی کارگر در دورتموند آلمان!

متن کامل با فرمت پی دی اف

در روز دوشنبه اول ماه مه، روز جهانی کارگر، تجمع و راهپیمایی باشکوهی برای بزرگداشت این روز تاریخی و مبارزاتی طبقه کارگر در شهر دورتموند آلمان برگزار گردید. در این روز به رسم هر سال، ابتدا تظاهرکنندگان تجمع نموده و سپس مبادرت به راهپیمایی نمودند. در مسیر راهپیمایی شعارهای مختلفی علیه نظام سرمایه‌داری آلمان و امپریالیسم و بورژوازی جهانی از طرف شرکت کنندگان سرداده شد.

بعد از راهپیمایی، تظاهرکنندگان در پارک “وستفالن هاله” تجمع کردند و به سخرانی‌های نمایندگان اتحادیه‌های کارگری، احزاب و نیروهای چپ و مترقی گوش فرا دادند. در این سخنرانی‌ها نمایندگان اتحادیه‌های کارگری به خواسته‌ها و مطالبات کارگران اشاره و سیاست‌های ضدکارگری دولت آلمان را محکوم نمودند. به گفته سخنرانان، بالا رفتن سرسام آور و غیرقابل مهار قیمت‌ها، یکی از مهمترین مشغله‌های کارگران آلمان را تشکیل می‌دهد که این واقعیت بیانگر یورش آشکاری به سطح زندگی آنها می‌باشد. بر اساس گفته سخنرانان بهای آب و برق و گاز و به خصوص مواد غذایی در سال گذشته به طور وحشتناکی بالا رفته که نارضایتی، نگرانی و اعتراض مردم را به دنبال داشته است. همچنین سخنرانان تاکید داشتند که در سال گذشته بیماری‌های جسمی و روانی در میان کارگران، آمار صعودی بسیار زیادی داشته است که کاملا از شرایط ناسالم حاکم بر محیط کار آنها ناشی می‌شود. آنها همچنین علیه قوانین ارتجاعی بازنشستگی سخن گفتند که اکثریت کارگران و زحمت‌کشان را بعد از حدود چهل سال کار، تحت پوشش کمک‌های دولتی با ضوابط بی‌رحمانه قرار می‌دهد.

در این مراسم فعالین سیاسی از ملیت‌های محتلف ساکن آلمان شرکت فعال داشتند. در همین راستا فعالین چریک‌های فدایی خلق ایران با بنرها و آرم سازمان در میتینگ اول ماه مه شرکت کردند و با پخش اعلامیه‌های سازمان به زبان آلمانی و گفتگو با دیگر نیروها به روشنگری در مورد اوضاع جاری در ایران دست زده و به تبلیغ مواضع و تحلیل‌های سازمان پرداختند.

نابود باد نظم ظالمانه سرمایه داری!
پیروزباد مبارزات بر حق کارگران!
کارگران جهان متحد شوید!

فعالین چریکهای فدایی خلق ایران – دورتموند، آلمان
یازده اردیبهشت ۱۴۰۲ برابر با اول ماه مه ۲۰۲۳