ماهیت ضد مردمی جمهوری اسلامی در ورای زلزله خوی  

متن کامل با فرمت پی دی اف

زلزله ای که روز شنبه هشتم بهمن در خوی اتفاق افتاد بار دیگر ماهیت ضد مردمی جمهوری اسلامی را در مقابل چشم همگان به نمایش گذاشت. به رغم گذشت چند روز از این  رویداد دردناک، مقامات حکومتی به جای امداد رسانی به قربانیان این زلزله و رفع نیازهای اولیه آنها با رذالت تمام نه تنها خود اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهند بلکه حتی از رسیدن کمک‌های مردمی به زلزله ‌زدگان هم جلوگیری می‌کنند. این در شرایطی است که مردم زلزله زده در سرمای زمستان در میان برف و کولاک و هوای منهای ۳ درجه سانتیگراد گیر کرده و چنین اوضاعی همچون خود زلزله زندگی آنها را به خطر انداخته است.

 در همان روز اول مردم مصیبت دیده خوی به طور طبیعی در مقابل فرمانداری دست به تجمع زدند تا از مقامات دولتی خواهان رسیدگی به وضع خود بشوند. اما بنا به فیلم‌هایی که از اوضاع زلزله زده خوی در شبکه‌های مجازی منتشر شده‌ است رژیم جمهوری اسلامی که همه ثروت‌های ملی ایران را در جهت پیشبرد سیاست‌های خارجی امپریالیسم آمریکا و شرکا در خاورمیانه خرج می‌کند، در پاسخ به نیازهای مردم طبق معمول نیروهای سرکوب دولتی را به سوی آنها گسیل کرد. نیروهای سرکوب نیز در سرمای زمستان با آبپاش اقدام به پاشیدن آب به روی مردم زلزله زده نمودند تا آنها را متفرق کنند. البته اقدام به چنین کاری یک بار دیگر ضدیت نیروهای نظامی با مردم ایران را به نمایش گذاشت.

دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی از قول وزیر کشور دولت رئیسی مدعی است که بیش از ۲۰ هزار چادر برای زلزله زدگان ارسال شده و  ۴۵ کمپ برای اسکان آنها ساماندهی شده است. اما دروغین بودن این ادعا را زلزله زدگان خوی افشا نمودند که با خشم و نفرت فریاد می‌زنند که هنوز حتی چادر برای اسکان هم در اختیار آنها قرار داده نشده است. آنها فریاد می‌زنند که به لوازم ضروری از جمله غذا، لباس گرم و پتو هم دسترسی ندارند. نفرت انگیزتر این که در چنین شرایطی فرماندار خوی در پاسخ به اعتراض مردم از خود سلب مسئولیت نموه و گفته است “این مشکلات به او ربط ندارد”. در همین رابطه توده‌های آگاه خوی در مورد امام جمعه شهر نیز می‌گویند: ما در خوی “توی سرما هستیم” و “امام جمعه در سوراخ موش قایم شده” است.

چگونگی برخورد جمهوری اسلامی با مردم زلزله زده خوی یک بار دیگر ماهیت ضد مردمی جمهوری اسلامی را در مقابل چشم مردم گذاشت. این رژیم همانطور که در برخورد با همه بلایای طبیعی دیگر به مردم ایران نشان داده بود این بار نیز ثابت کرده که نه تنها گامی در جهت حل معضلات مردم برنداشته بلکه حتی موانعی هم جهت کمک‌های مردمی ایجاد کرده است. به عنوان یک نمونه می‌توان در مورد اقدام یکی از فوتبالیست‌های شناخته شده گفت که مشغول جمع‌آوری کمک‌های نقدی و بشردوستانه برای زلزله زدگان خوی بود ولی وی اعلام کرد که حسابی که برای این منظور باز کرده بود را مسدود نموده اند. خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در واکنش به این خبر گفت که اقدام این فرد “بدون هماهنگی و اخذ مجوز از سازمان‌‌های ذیربط” صورت گرفته است و “هیچ شخص حقیقی یا حقوقی دیگری مجاز به تبلیغ و جمع‌آوری کمک‌های مردمی نیست”. این برخورد ظالمانه و سرکوبگرانه در شرایطی صورت می‌گیرد که در سرمای سخت زمستان شهرستان خوی به گفته وزیر کشور بیش از ده هزار واحد مسکونی تخریب شده و دولت هم تاکنون گامی واقعی برای حل واقعی مشکلات زلزله زدگان برنداشته است. مردم ستمدیده خوی با زلزله ای ۵.۹ ریشتری مواجه شدند که موجب کشتار و خسارات زیادی به این مردم گشته است. با این حال در حالی که رژیم تعداد کشته شده‌ها را ۳ نفر و مصدومین را ۸۱۶ نفر اعلام کرده است برای سرپوش گذاشتن بر بی مسئولیتی خود در قبال مردم مصیبت دیده به دروغ متوسل شده و حال از پایان مرحله “امدادرسانی” به زلزله‌زدگان شهر “خوی” و “حل شدن” مشکل برق، گاز و آب در”همه مناطق” خبر داده‌اند. آنها به واقع پایان اقداماتی را اعلام کرده‌اند که حتی شروع هم نشده است!

واقعیت این است که در شرایط حاکمیت رژیم دیکتاتور و ضد مردمی جمهوری اسلامی، مردم در هر جایی که هستند و به خصوص در شهرهای مجاور، خود باید به هر طریق ممکن به یاری هموطنان در شهر خوی بشتابند. چریک‌های فدایی خلق ایران ضمن ابراز همدردی با مردم زلزله زده خوی، با تکیه بر این واقعیت که تنها خود مردم در ایران قادر به کمک به مردم مصیبت دیده این شهر می‌باشند، بر ضرورت گسترش اقدامات مردمی از هر راهی برای تخفیف آلام مردم زلزله زده خوی تاکید می کنند.   

جمهوری اسلامی دشمن زحمتکشان، نوکر غارتگران نابود باید گردد!

چریک‌های فدایی خلق ایران
۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با اول فوریه ۲۰۲۳