لندن:گزارشی از اعتراض به اعدام‌های جمهوری اسلامی

متن کامل با فرمت پی دی اف

روز شنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ (۸ جولای ۲۰۲۳)، تظاهراتی در اعتراض به اعدام‌های جمهوری اسلامی در مقابل سفارت این رژیم در لندن برگزار شد.

این حرکت اعتراضی با شرکت فعالین نیروهای چپ و آزادی‌خواه در ساعت دو بعدازظهر شروع شد. با توجه به اینکه خطر اعدام جان تعدادی از زندانیان سیاسی از جمله عباس دِریس و توماج صالحی را تهدید می‌کند، شرکت کنندگان علیه اعدام‌های وحشیانه جمهوری اسلامی و برای آزادی زندانیان سیاسی شعار می‌دادند. شعارهای نابود باد جمهوری اسلامی، جمهوری اسلامی مرگت فرارسیده، زندانی سیاسی آزاد باید گردد و … به زبان‌های انگلیسی و فارسی بارها سر داده شد. همچنین چند تن از شرکت کنندگان به زبان فارسی سخنرانی‌های کوتاهی انجام دادند. در طول این حرکت چندین بار ماشین‌هایی که از مقابل صف تظاهرکنندگان می‌گذشتند و شاهد این اعتراض بودند با زدن بوق‌های ممتد، همبستگی خود را با خواست‌های تظاهرکنندگان ابراز می‌کردند.

در جریان این حرکت حدود ۵ تا ۶ سلطنت طلب هم با عکس‌های رهبران خود و از جمله پرویز ثابتی و آرم ساواک جنایتکار در مقابل سفارت تجمع کرده بودند. آنها گاه تلاش می‌کردند با نیروهای آزادی‌خواه قاطی شوند که با اعتراض آنها مجبور می‌شدند با بقیه فاصله بگیرند. تلاش سلطنت طلبان برای ایجاد اغتشاش در اعتراضات شرکت کنندگان در تظاهرات نیروهای چپ در لحظاتی امکان درگیری بین دو طرف را سبب شد که با هوشیاری فعالین چپ و مداخله پلیس کار به درگیری نکشید.

یکی از ایرادات این حرکت حجم بالای شعارها به زبان فارسی بود که برای عابرین انگلیسی زبان منطقه قابل فهم نبود. این حرکت پس از یک ساعت و نیم به پایان رسید.

جمهوری اسلامی، ماحصل گوادلوپ، ننگت باد، مرگت باد!
زنده باد انقلاب!
زندانی سیاسی آزاد باید گردد!
زندان، شکنجه، اعدام نابود باید گردد!

فعالین چریک‌های فدایی خلق ایران در لندن
۱۸ تیرماه ۱۴۰۲ برابر با ۸ جولای ۲۰۲۳