معلم زندانی آزاد باید گردد!

روز پنج شنبه دوم دی‌ماه ۱۴۰۰ معلمان مبارز در بیش از صد شهر کشور با طرح خواست‌های برحق خویش، در اعتراض به تصویب ناقص “طرح رتبه بندی” در محلس شورای اسلامی، دست به تجمعات وسیع اعتراضی زدند. معلمان مبارز علیرغم همه تهدیدات و ترفندهای نهادهای امنیتی برای باز داشتن آنها از تجمع و اعتراض و با اینکه وزارت اطلاعات با اعمال سیاست همیشگی تهدید و ارعاب به میدان آمده و نزدیک به ۱۲۰ معلم را فراخوانده و از آنها خواسته بود که از تجمع سراسری روز پنجشنبه خودداری کنند، از پیگیری مبارزات خود باز نمانده و تجمعات مبارزاتی خود را بر پا نمودند. این تجمعات با شعارهایی همچون “وزیر بی‌کفایت، استعفا استعفا“، “تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم”، “آموزش رایگان حق فرزندان ما” و  “معلم زندانی آزاد باید گردد” و … با گستردگی تمام در شهرهای مختلف برگزار شدند. برگزاری تجمعات معلمان و اراده آنها برای پیگیری حقوقشان تو دهنی محکمی به نهادهای امنیتی و نیروهای دادستانی بود که برای نمونه درشیراز با ارسال پیامکی معلمان را تهدید نموده بودند که شرکت در چنین تجمعاتی ممنوع می‌باشد.

بر اساس گزارشات منتشره تجمعات معلمان در تهران و شیراز با حمله نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی به خشونت کشیده شد. در تهران نیروی سرکوب در آغاز اجازه تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه را نداده و سپس با مشاهده این که معلمان کمی آن طرف‌تر از سازمان برنامه مبادرت به تجمع نمودند، این تجمع را مورد یورش وحشیانه خود قرار دادند. در جریان این یورش، معلمان مرد مورد ضرب و شتم مزدوران رژیم قرار گرفتند و تعدادی از معلمان معترض توسط نیروهای سرکوب دستگیر شدند. در این اوضاع معلمان زن در وسط میدان بهارستان مبادرت به تحصن نمودند و با وجود این که مورد تعرض ماموران امنیتی قرار داشتند یک ساعت به اعتراض خود ادامه دادند.

تجمعات اعتراضی معلمان کشور در برخی از شهرها همچون مریوان با حمایت و شرکت دانش آموزان برگزارشد. از جمله شهرهایی که در آنها معلمان مبارز دست به تجمع زدند می توان از بندرعباس، اصفهان، رشت، کرمانشاه، اهواز، ملایر، مشهد،تبریز، بوشهر، سنندج، یزد، اردبیل، جهرم، لاهیجان، کرمان، ساری، قزوین و … نام برد. 

در سالهای اخیر مبارزات معلمان سراسر کشور برای تصویب طرح رتبه بندی که روند بررسی آن از حدود ۱۰ سال پش در مجلس رژیم متوقف شده بود تشدید شده است. اما مقامات جمهوری اسلامی با مشاهده گستردگی اعتراضات معلمان اخیرا این طرح را به صورت سر و دم بریده و به گونه‌ای که پاسخگوی دردی از دردهای بی‌شمار معلمان نیست در مجلس تصویب کردند. از طرف دیگر دولت رئیسی اعلام کرده است که بودجه ای برای اجرای این طرح ندارد. در این بین معلمان که می‌دیدند مجلس و دولت در حال بازی با سرنوشت آنها هستند نسبت به چگونگی تصویب این طرح به اعتراض برخاسته و خواهان تصویب طرح “رتبه بندی” به گونه ای شدند که بر اساس آن حقوقشان بطور واقعی و با توجه به تورم افسارگسیخته موجود افزایش یابد؛ و نه بصورت دلبخواهی و بدون هیچ ضابطه مشخصی.

واقعیت این است که معلمان شجاع و آگاه ایران که علیرغم مشاهده حملات وحشیانه رژیم حتی علیه مسالمت آمیزترین مبارزات توده‌ها (به عنوان نمونه در اصفهان که با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای تعداد زیادی از مبارزین را کور نمود) باز با جسارت تمام به صحنه مبارزه آمده اند، در چنان شرایط فقر و فلاکت رها شده اند که راهی جز پیگری مبارزات خود ندارند و از این رو بی‌شک مبارزات حق‌طلبانه آنها تا رسیدن به خواستهایشان ادامه خواهد یافت. این مبارزه باید هر چه گسترده‌تر از حمایت دانش آموزان و سایر اقشار توده‌های تحت ستم نیز برخوردار شود.

چریک‌های فدایی خلق ایران ضمن حمایت از خواست‌های معلمان کشور و از جمله خواست آزادی همکاران دستگیر شده‌شان، دانش آموزان مبارز را فرا می‌خوانند تا در حمایت از اعتراضات معلمان خود بپاخاسته و آنها را تنها نگذارند. واقعیت این است که تحقق مطالبات معلمان با سرنگونی جمهوری اسلامی گره خورده است و بی هیچ تردیدی این مبارزات راه را برای سرنگونی این رژیم وابسته به امپریالیسم که ثروت‌های مردم ایران را به خصوص در جهت اجرای سیاست‌های امپریالیستی به یغما می برد هموار می‌سازد.

جمهوری اسلامی، ماحصل گوادلوپ ننگت باد، مرگت باد!
جمهوری اسلامی دشمن زحمتکشان، نوکر عارتگران  نابود باید گردد!
پیروز باد مبارزات حق‌طلبانه معلمان ایران!

چریک‌های فدایی خلق ایران
سوم دی ماه ۱۴۰۰ برابر با بیست چهارم دسامبر ۲۰۲۱

متن کامل با فرمت پی دی اف