سوئد: گزارشی از تظاهرات در همبستگی با مردم افغانستان در استکهلم

از ساعت ۳ بعد از ظهر روز شنبه ۲۱ آگوست تظاهراتی برای دفاع از مردم افغانستان در میدان مرکزی سرگل در استکهلم بر پا شد. این حرکت توسط نیروهای چپ و کمونیست و مبارز از جمله شورای استکهلم سازمان یافته بود و در آن حدود ۲۰۰ نفر از ایرانیان و افغان‌های مبارز و آگاه شرکت داشتند. 

در این تظاهرات شعارهای متعددی در دفاع از حقوق مردم ستمدیده افغانستان و در محکومیت سیاست‌های ضد خلقی امپریالیسم آمریکا و متحدینش در افغانستان سر داده شد. همچنین چندین سخنرانی صورت گرفت و پیام‌های همبستگی نیز قرائت شد. در یکی از این پیام‌ها که به صورت صوتی از شهر مزار شریف در افغانستان پخش می‌شد، مبارز افغان ضمن تشکر از تظاهرکنندگان اظهار امیدواری کرد که صدای حق‌خواهانه مردم افغانستان و نیروهای مبارز در محکومیت سیاست‌های امپریالیست‌ها و رژیم‌های ارتجاعی منطقه به گوش سیاست‌مداران غرب برسد. او در جریان سخنان خویش از فعالیت‌های مردم آزادی‌خواه افغانستان علیه تروریست‌های اسلامی و بنیادگرایی سخن گفت و با شعار “زنده‌باد آزادی و انسانیت” صحبت‌های خویش را به پایان رساند.

در ادامه تظاهرات یک سخنران از حزب سوسیالیست سوئد صحبت کرد و  ضمن محکوم کردن سیاست اخراج پناهجویان افغان توسط دولت سوئد، از لزوم برگرداندن افغان‌هایی که از سوئد اخراج شده‌اند صحبت کرد. او همچنین بر این واقعیت تاکید نمود که برای کمونیست‌ها و سوسیالیست‌ها مبارزه برای آرمان‌های انترناسیونالیستی عمیق‌تر شده و این مبارزه اکنون با روی کار آمدن مزدوران طالبان در کنار رژیم جمهوری اسلامی اهمیت بیشتری یافته است. رفیق دیگری در صحبتهایش از  ضرورت سازمانیابی یک جنبش مقاومت توده‌ای برای به میدان آوردن زحمت‌کشان و زنان در افغانستان سخن گفت.

در بخش دیگری از این حرکت، رفیق نادر ثانی از تشکل ما از تشابه آنچه که امروز در افغانستان در حال روی دادن است با آنچه در سال ۱۳۵۷ در ایران به وقوع پیوست سخن گفت. او از جمله از این شباهت‌ها یاد کرد.

ـ شکل رسیدن به قدرت جمهوری اسلامی و طالبان پس از مذاکرات و توافق‌های امپریالیست‌ها.

ـ عدم مقاومت ارتش‌های امپریالیسم‌ساخته شاهنشاهی در ایران و ارتش دولت افغانستان.

ـ وعده‌های پوشالی بسیاری که برای فریب توده‌ها از سوی خمینی و طالبان به توده‌ها داده شدند و می‌شوند.

ـ فرار محمدرضا پهلوی و اشرف غنی از کشور و بردن بخشی از ثروت‌های کشور با خود.

رفیق ثانی سپس با طرح گوشه‌هایی از مشاهدات عینی خود از افغانستان پیش از سقوط حکومت عروسکی اشرف غنی، در مورد عدم امنیت و شرایط سخت زندگی کودکان و زنان در چهارچوب قوانین اسلامی  و سلطه امپریالیستی در این کشور سخن گفت. او در خاتمه بر این واقعیت که  مبارزه علیه طالبان درست همسان مبارزه با رژیم طالبانی جمهوری اسلامی بوده و از این‌‌رو چنین مبارزه‌ای نمی‌تواند جدا از مبارزه با امپریالیسم باشد، تاکید کرد. 

فعالین چریک‌های فدایی خلق ضمن شرکت فعالانه در این حرکت برخی نشریات و مقالات سازمان را پخش کردند که از سوی جوانان افغان مورد استقبال قرار گرفت. تعدادی از این جوانان ضمن دیدن بنرهای رفقا سوالاتی را راجع به تاریخ و مواضع سازمان و شرایط ایران مطرح می‌کردند. 

تظاهرات روز شنبه یک حرکت موفق مبارزاتی و تجلی اتحاد و همبستگی زحمت‌کشان ایران و افغانستان بود که با شعارهای “مرگ بر طالبان، چه کابل چه تهران”، “نابود باد نظام سرمایه‌داری” و “زنده‌باد آزادی، زنده‌باد اتحاد” در ساعت چهار و نیم بعد از ظهر پایان یافت.  

سازمان هواداران چریک‌های فدایی خلق ایران در سوئد، استکهلم

۲۲ آگوست ۲۰۲۱

گزارش با فرمت پی دی اف