سرکوب کارگران معدن مس سونگون ورزقان محکوم است!

یک‌بار دیگر رژیم جمهوری اسلامی با تعرض به تجمع کارگران محروم و زحمت‌کش معدن مس سونگون، ماهیت کارگر ستیز و ضد خلقی خود را به نمایش گذارد. 

در سومین روز اعتصاب کارگران معدن مس سونگون که در نزدیک ورزقان در استان آذربایجان شرقی واقع شده، نیروهای یگان ویژه با وحشیگری تمام معدن‌کاران اعتصابی را مورد حمله قرار داده و ضمن ضرب و شتم کارگران، چند کارگر را بازداشت کردند.

کارگران پیمانی این معدن که دومین تولید کننده مس در ایران می‌باشند از روز سه شنبه ۱۴ تیرماه برای رسیدن به مطالبات بر حق‌شان که تماما از سوی کارفرما نادیده انگاشته شده بود، کار را خوابانده و به این وسیله به سرمایه‌دار مفت‌خور معدن حالی کردند که باید از وعده‌های توخالی دست کشیده و در جهت تحقق خواست‌های کارگران گام بردارد. کارگران پیمانکاری در حالی که کمرشان در زیر بار فقر و گرانی و تورم خم شده است، مدت‌هاست که خواهان همسان سازی حقوق با کارگران رسمی و اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل در این واحد تولیدی می‌باشند. اما صاحبان این معدن که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء _وابسته به سپاه پاسداران_ از کارفرمایان اصلی می‌باشد به این مطالبات بر حق کارگران تن نمی‌دهد.

مدیریت معدن در مقابل اعتصاب کارگران، به جای برآورده کردن خواسته‌های آنان، نیروهای سرکوب را به جان کارگران مبارز انداخت و این نیروهای مزدور ضمن ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران، ۲ نفر از آنان را دستگیر نمودند. اما این اقدام سرکوبگرانه باعث عقب نشینی کارگران جان به لب رسیده از مظالم سرمایه‌داران نشد. برعکس، کارگران به اعتصاب خود ادامه داده و یک صدا خواهان آزادی رفقای بازداشت شده خود شدند. این بار مزدوران یگان ویژه برای سرکوب مبارزات کارگران گسیل شدند و این مزدوران نیز با وحشیگری تمام به کارگران حمله کرده و ضمن ضرب و شتم آنها تعداد دیگری از کارگران را بازداشت نمودند. اما به رغم همه این وحشیگری‌ها مبارزات کارگران ادامه یافته است؛ و حال خواست آزادی همه کارگران بازداشتی با برجستگی بیشتری از سوی آنها فریاد زده می‌شود. 

چريک‌های فدايی خلق ایران ضمن پشتیبانی از مطالبات و مبارزات کارگران معدن مس سونگون و محکوم نمودن سرکوب وحشیانه آنها توسط نیروهای امنیتی و سرکوبگر جمهوری اسلامی، بار دیگر تاکید می‌کنند که در مقابل سرمایه‌داران و رژیمی که جز با زبان زور با کارگران سخن نمی‌گویند تنها کارگران متحد و متشکل قادر به مقابله می‌باشند و تجربه نشان داده است که امر سازمان‌یابی  کارگران جز از طریق حرکت در جهت نابودی دیکتاتوری حاکم عملی نخواهد شد. بر این اساس، کارگران مبارز ما ضمن پی‌گیری مبارزات حق طلبانه خویش، باید مبارزه برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و نابودی سیستم سرمایه‌داری ایران را هدف عالی خود قرار دهند.  

کارگر زندانی آزاد باید گردد!
جمهوری اسلامی دشمن زحمت‌کشان، نوکر غارتگران نابود باید گردد!
پیروز باد مبارزات دلاورانه کارگران برای نان، کار، مسکن و آزادی!
زنده باد انقلاب!

 

چريک‌های فدايی خلق ایران
۱۸ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۹ جولای ۲۰۲۲

متن کامل با فرمت پی دی اف