استکهلم: گزارشی از تظاهرات ۵ نوامبر

روز شنبه ۵ نوامبر تظاهراتی از ساعت ۳ بعدازظهر در حمایت از خیزش خستگی ناپذیر مردم در ایران در محل “سرگل توریت” شهر استکهلم برگزارشد. بیش از ۴۰۰ نفز از کمونیست‌ها و فعالین چپ در این حرکت شرکت نموده و به این طریق همبستگی خود را با مبارزین این خیزش بزرگ انقلابی به نمایش گذاشتند.

همچون بیشتر تظاهرات‌های پشتیبانی از مبارزت مردم در ایران در چند هفته گذشته، سلطنت‌طلبان تلاش کردند با پرچم‌های خود صفوف تظاهرکنندگان را به هم زده و حرکت را به نام خود جلوه دهند که با انتظامات سازمان یافته تظاهرات مواجه شده و قادر به پیشبرد اهداف ضد مردمی خود نشدند. در ضمن پلیس هم برای جلوگیری از درگیری، دیواری حدودا ۱۴ نفره بین آنها و بقیه ایجاد کرد. سلطنت‌طلبان برای اخلال در آکسیون چپ‌ها مبادرت به شعار دادن کردند که جمعیت تظاهر کننده با فریاد “مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر” پاسخ آنها را می‌دادند. برخی از شعارهایی که در این تظاهرات سر داده شد عبارت بودند از : “زنده باد آزادی، زنده باد سوسیالیسم”، “زندانی سیاسی آزاد باید گردد”، “جمهوری اسلامی این رژیم تروریست، نابود باید گردد” .

همچنین از بلندگو شعار می‌دادند: کی رژیم باید سرنگون شود؟ که جمعیت فریاد می‌زدند “همین حالا” یا گفته می‌شد: “چه کسانی رژیم را در هم خواهند شکست؟” که باز جمعیت پاسخ می‌داد “مبارزین در ایران”. این شعارها به زبان‌های فارسی و سوئدی سر داده شد. در طول این تظاهرات سرودهای انقلابی همچون “آفتابکاران جنگل”و “سرود زندانی ای اوج فریاد” پخش شد که با همخوانی جمعی همراه بود.  

در جریان این تظاهرات سخنرانی‌هایی هم ایراد شد که با استقبال جمعیت مواجه شد. برخی از سخنران‌ها تاکید داشتند که: ما باید صدای زندانیان سیاسی باشیم و چهره ظالمانه و سرکوبگر رژیم را در رابطه با شکنجه و کشتن زندانیان، هرچه بیشتر افشا کنیم. همچنین یک رفیق افغان در باره مبارزات زنان ایران و افغانستان سخن گفت و تاکید کرد که تحت حکومت‌های طالبان و جمهوری اسلامی، ما ستمدیدگان چیزی برای از دست دادن نداریم. وی اضافه کرد اکنون زمان مبارزه سخت برای سرنگونی حکومت‌های زن ستیز دینی است؛ زنان ایران و افغانستان خطر کشته شدن را با شعار “بترسید بترسید ما همه باهم هستیم” به جان خریده‌اند. ما دست از مقاومت بر نخواهیم داشت. سخنران دیگری با اشاره به جمعیت گفت که: ما مجموعه‌ای از سوسیالیست‌های آزادی‌خواه، چپ و برابرطلب هستیم که اینجا ایستاده ایم تا از نظرات خود دفاع کنیم.  فراموش نکنیم که فاشیست‌ها در زندان‌های شاه بهترین فرزندان خلق از جمله رفیق بهروز دهقانی را در زیر شکنجه کشتند. فراموش نکنیم چه جنایاتی در تپه‌های اوین اتفاق افتاد. سخنران دیگر به زبان سوئدی از مبارزات مردم که نه تنها برای حجاب بلکه برای نان و آزادی است سخن گفت و تاکید نمود که درست در زمان شاه جلاد هم این شرایط اسارت‌بار برقرار بود. به همین دلیل هم آن دیکتاتوری سرنگون شد. ما نباید هرگز فراموش کنیم که سفارت‌خانه های ایران باید با تلاش‌های ما بسته شوند. همچنین برخی سخنران‌ها هم پیرامون اینکه ما ۴۰ سال است که می‌گوییم زن و مرد برابرند صحبت کرده و تاکید نمودند که تنها راه آزادی “انقلاب است، انقلاب است”. در سخنرانی‌‌ها اشاره می‌شد که امروز  وقتی مردم می‌گویند “ستمگر نمی‌خواهند” باید به آنها درود بفرستیم و جنبش عظیم مردم در مقابله با رژیم به شدت هار سرمایه‌داری که برای سرکوب خیزش توده‌ها حمام خون راه انداخته و به قتل عام معترضین بر خاسته است را محکوم کنیم. یکی دیگر از سخنرانان مطرح کرد که اکنون به عرصه نبرد نهایی وارد شده‌ایم و به زنان و مردان و مردم آزاده ایران به خاطر از خودگذشتگی‌هایشان درود فرستاد.  

فعالین چریک‌های فدایی خلق با بنرها و پلاکاردها و شعارهای رادیکال در این حرکت حضور داشتند. شرکت کنندگان با عکس گرفتن از آرم سازمان و بنر هایی که در تظاهرات به نمایش گذاشته شده بود هر پرسشی داشتند را با رفقای ما مطرح می‌کردند. این آکسیون موفق با شعارهای کوبنده علیه رژیم دار و شکنجه جمهوری اسلامی در ساعت ۵ بعداز ظهر به پایان رسید .

جمهوری اسلامی دشمن زحمتکشان، نوکر غارتگران نابود باید گردد!

سازمان هواداران چریک‌های فدایی خلق ایران در سوئد – استکهلم

۷ نوامبر ۲۰۲۲

متن کامل با فرمت پی دی اف