به نقل از : پیام فدایی ، ارگان چریکهای فدایی خلق ایران

شماره 198 ، آذر ماه 1394

 

 

به کار گیری روزافزون مزدوران نظامی در جنگ های منطقه !

 

با کشته شدن شش مزدور کلمبیائی و فرمانده‌ی استرالیایی شان در یمن ، بار دیگر  نقش "شرکت های خصوصی نظامی" ((Private Military Companies در جنگ های خاورمیانه به تیتر رسانه های غربی بدل شد.

به گزارش روزنامه‌ بریتانیایی "گاردین" این نیرو ها در درگیری‌‌های نظامی ای که در منطقه‌"تعز" در نزدیکی "بندر اخفا" در یمن رخ داد، کشته شدند. پیش از این نیز گزارش شده بود که هفت مزدورخارجی و فرمانده انگلیسی آن ها که برای شرکت آمریکایی "بلک واتز" کار می کردند در یمن کشته شده اند.  هم چنین حدود یک ماه قبل از این درگیری ها روزنامه‌نیویورک تایمز گزارش داده بود که ۴۵۰ نظامی از آمریکای لاتین (مشخصاً از پاناما ، السالوادور و شیلی) به یمن فرستاده شده‌اند. این گزارش در شرایطی منتشر شد که بسیاری دیگر از رسانه‌های جهان به نقل از روزنامه کلمبیایی "التیمپو" از حضور ۸۰۰ نظامی کلمبیائی در یمن گزارش‌هایی منتشر کرده بودند.

 

کشته شدن مزدوران خارجی در جنگ عراق و سوریه و اکنون هم در یمن ، به روشنی خبر از نقش فعال و رو به رشد"شرکت های خصوصی نظامی نظیر "بلک‌واترز"  در جنگ های خاورمیانه که از سوی امپریالیست ها - به خصوص امپریالیسم آمریکا - جهت پیشبرد سیاست های امپریالیستی شان دامن زده شده، داده و گواه دیگری است بر این واقعیت که هر چه می گذرد بر دامنه نفوذ و قدرت این شرکت‌های خصوصی نظامی افزوده شده و خواهد شد.

 

بر اساس گزارش‌هائی که در زمینه حضور و فعالیت پیمانکاران جنگی در خاورمیانه منتشر شده است دولت امارات متحده که نظامی‌های کلمبیایی را برای جنگیدن در یمن به خدمت گرفته‌است تقریبا هفته ای هزار دلار به آن ها پرداخت می کند. تعمق در حقوقی که به این مزدوران پرداخت می شود یعنی ماهی چهار هزار دلار خود گواه سرمایه های میلیون داری است که آتش افروزان برای  گرم کردن تنور جنگ در این منطقه هزینه می کنند. بودجه ای که خبر از سود های هنگفتی می دهد که پیمانکاران جنگ از به زمین ریختن خون انسان ها به جیب می زنند.

 

این مزدوران در ازاء مزدی که می گیرند وحشی گری ها و سبعیت هائی در صحنه جنگ باید از خود نشان دهند که باور کردنی به نظر نمی رسد.  برای نمونه کسی جنایات و ددمنشی های مزدوران "بلک‌واترز" در عراق و در زمان اشغال این کشور از سوی دولت ایالات متحده را فراموش نکرده است.  امری که باعث شد این شرکت به فکر تغییر نام بد نام خود بیفتد. این بد نامی البته و در واقع بد نامی ارتش متجاوز آمریکا بود که به این وسیله روی یک شرکت خصوصی متمرکز شده و خود استخدام کننده این شرکت را در حاشیه قرار می داد. به این ترتیب یکی از مزایای استفاده از چنین شرکت هائی برای امپریالیست ها و ارتش های جنایتکارشان هم بیشتر در مقابل چشم همگان قرار گرفت.

 

درست در همین راستا شاهدیم که چگونه رژیم وابسته به امپریالیسم جمهوری اسلامی برای لاپوشانی حضورنظامی خود در جنگ سوریه ، تعدادی پناه‌جوی افغانستانی را با وعده "دریافت اقامت دائم و حقوق ماهانه‌ی ۵۰۰ دلار در ماه " جهت جنگیدن در سوریه به خدمت گرفته و  تحت عنوان "حافظان حرم حضرت زینب" به این کشور اعزام نموده است. این واقعیت را در ماه مه 2013 روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد.

ضروری است که به این امر هم  که استخدام مزدوران برای پیشبرد اهداف جنگی تنها به دولت های امپریالیستی ورژیم های ارتجاعی منطقه که تا مغز استخوان به آن ها وابسته اند همانند عربستان و امارات متحده و جمهوری اسلامی خلاصه نمی شود ، هم اشاره کرد و تاکید نمود که امروز به عینه شاهدیم که چگونه دارو دسته های امپریالیست ساخته ای همانند داعش بخشی از فعالیت های نظامی خود را از طریق همین مزدوران پیش می برد. وجود چک های چند هزار دلاری در جیب کشته شدگان داعش در کوبانی - چک هائی که در "هالک بانک مرکزی" در ترکیه می بایست نقد شود - خود به روشنی ماهیت رابطه چنین مزدورانی را با داعش بر ملا می سازد.

 

واقعیت این است که هر چه می گذرد در کل اقتصاد سرمایه داری بخش نظامی اقتصاد اهمیت و بار بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل هم سرمایه‌داری انحصاری دولتی میلیتاریسم را به طرز بی‌سابقه‌ای شدت می‌بخشد.  توسل روز افزون امپریالیست ها به جنگ پاسخی به همین نیاز می باشد. در پرتو آتش افروزی های امپریالیست ها در خاورمیانه و کل جهان هم مجتمع ‌های صنعتی - نظامی هر روز فربه تر می شوند و هم امپریالیست ها امکان می یابند بازار ها و مناطق نفوذ را تجدید تقسیم کرده و برای کارتل ها و انحصارات خود فضای تنفس ایجاد کنند.