به نقل از : پیام فدایی ، ارگان چریکهای فدایی خلق ایران

شماره 194 ، مرداد ماه 1394

 

 

مترجم: مرضیه

 

 

فرمانده سابق ناتو پیشنهاد ایجاد کمپ هایی به سبک جنگ جهانى دوم براى آمریکایی هاى رادیکالیزه شده را می کند ! (1)

 

ژنرال بازنشسته آمریکائی ، وِسلى کلارک پیشنهاد کرد که جوانانِ رادیکالیزه شده آمریکایی و ملیت هاى غربى دیگر ، می بایستى مانند هواداران حزب نازى در دوران جنگ جهانى دوم که در کمپ ها نگه داشته شده بودند، از بقیه مردم جدا شوند.

 

کلارک گفت آمریکا و متفقین آن می بایستى با جوانانی که ممکن است به اسلام گرایانِ رادیکالیزه شده تبدیل شوند ، خشن تَر برخورد کنند. شهرت کلارک در رهبرى تیم ناتو در خلال جنگ کوسوو می باشد.

 

كلارك که كاندید سابق ریاست جمهوری از حزب آزادی خواهان (دموکرات) بود ، این نظرات را در مصاحبه اى با شبکه تلویزیونی MSNBC در واکنش به تیراندازى در کمپ سربازگیری در شهر چاتانوگاى ایالت تِنِسى كه منجر به کشته شدن چهار تفنگدار نیروى دریایی آمریكا شد (2) ، ایراد کرد.

این ژنرال بازنشسته گفت "ما می بایستی افرادی را که به احتمال زیاد رادیکالیزه می شوند را شناسائی بکنیم. ما می بایستی جلوی این را از همان ابتدای کار بگیریم". "در سطح سیاست ملی هم من فکر میکنم که ما نیاز داریم که ببینیم که (پدیده) "خود-رادیکالیزه شدن" چیست ، زیرا ما با این گروه از تروریست ها در حال جنگ هستیم.

 

او گفت "در جنگ جهانى دوم ، اگر فردی از نازی هاى آلمان، علیه ایالات متحده، حمایت می کرد ما به این اقدام، آزادی بیان نمیگفتیم ، بلکه او را در کمپ قرار می دادیم ، آن ها زندانیان جنگ بودند."

 

"اگر این افراد رادیکالیزه شده اند و از آمریکا حمایت نمی کنند و به عنوان یک اصل اساسی به آن وفادار نمی مانند ، بسیار خوب ، این حق آن هاست. ولی این هم حق ماست و تعهد ماست که آن ها را در دوران این جنگ از مردم عادی جدا بکنیم."

 

کلارک گفت "نه تنها ایالات متحده آمریکا بلکه متفقین ما مانند انگلستان ، آلمان و فرانسه نیز می بایستى به روش اجرای قوانین داخلی شان نگاهى بیاندازند".

 

این راه حل های سرکوبگرانۀ کلارک که تلویحا مردم را نه برای اعمال خلاف قانون ، بلکه برای داشتن اعتقادات رادیکال تنبیه می کند در تناقض با انتقاد قبلى او در عکس العمل "زیاد از حد" دولت بوش در رابطه با حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ، مثل شکنجه تروریست های مظنون می باشد.

 

در گذشته ، او هم چنین علیه "سیاست وحشت" در رابطه با تهدید از جانب جنگجویان خارجى ای که از جنگ های خاورمیانه به خانه باز میگردند ، سخن گفته بود.

 

این مصاحبه خشم رسانه هاى اجتماعى را برانگیخت ولی ژنرال مذکور آن را جار و جنجال های وبلاگی

Blogosteria نامید و تاکید کرد شهروندان آمریکائى ای که داعش را انتخاب می کنند ، دشمن هستند و می بایستى آن ها را از مابقى مردم جدا کرد.

 

مرداد 1394

 

زير نويس ها:

 

1-http://www.rt.com/usa/310333-general-clark-radicalized-camps/

2- این کشتار توسط جوانی که تبعه آمریكا و كویتى الاصل بوده در محله مرفه نشینى زندگى می كرد و تحصیلات دبیرستانى و دانشگاهی اش را در ایالت تنِسى به پایان رسانده بود ، انجام گرفت.