به نقل از : پیام فدایی ، ارگان چریکهای فدایی خلق ایران

شماره 230 ، شهریور ماه 1397

 

به مناسبت 28 مرداد،

سالگرد کودتای ننگین امپریالیسم آمریکا در ایران!

انتشار گوشه های دیگری از اسناد مربوط به انجام کودتای 28 مرداد توسط سازمان سیا و سازمان اطلاعات سری بریتانیا ، معروف به ام- آی 6 از سوی دولت آمریکا ، بار دیگر مسایل مربوط به این رویداد شوم تاریخی و دست اندرکاران آن را به جلوی صحنه سیاست کشاند.

 

لینک اسناد: http://www.bbc.com/persian/iran-40297652

 

اسناد مذکور که به صورت قطره چکانی هر از گاهی از آرشیوهای دولت ایالات متحده آمریکا امکان انتشار پیدا کرده و به مطبوعات راه می یابند ، تنها گوشه کوچکی از عمق وابستگی و سرسپردگی رژیم سلطنت (پهلوی) به امپریالیستها را نشان می دهد.  اسناد منتشر شده مورد بحث نشان می دهند که شاه به منابع سفارت آمریکا در تهران گفته بود: "انگلیسی‌ها خاندان قاجار را بیرون انداختند و پدرم را سر کار آوردند. آن ها پدرم را بیرون انداختند و می توانند من را هم بیرون بیندازند." این سند با نقل قول مستقیم از شاه می‌افزاید:‌ "اگر انگلیسی‌ها می خواهند که من بروم، باید فورا بدانم تا بی سر و صدا بروم" . (تاریخ سند ۲۱ مه ۱۹۵۳ برابر با ۳۱ اردیبهشت 1332)

 

هدف از بررسی تاریخ برای درس گیری از آن و هموار نمودن راه آینده است. بنابراین، با استناد به اسناد مذکور باید گفت که آن هائی که برای رسیدن به قدرت ، دست به طرف امپریالیستها دراز می کنند ، در تدارک ساختن آینده ای وخیم و بس تاریک برای مردم ستمدیده ایران می باشند. به همین دلیل هم جوانان ما نباید فریب شعار ها و تبلیغاتی را بخورند که این روز ها به خصوص با روی کار آمدن ترامپ از طرف سلطنت طلبان و آن هائی که با نامه نگاری و دعوت از شخصیت های آمریکائی به میتینگ هایشان ، دُم برای امپریالیستها تکان می دهند، به راه انداخته شده است. آن هائی که در تقابل با سیاستهای خانمان برانداز سردمداران جمهوری اسلامی از استقلال و میهن پرستی و دمکرات بودن دم می زنند ، اما در تلاش اند تا با کُرنش در مقابل قدرت های امپریالیستی به قدرت برسند ، چاره ای جز بازی در بساطی ندارند که همین قدرتها در جهت هر چه بیشتر تحت سلطه نگاه داشتن مردم ایران برایشان چیده اند. برغم ادعا ها و تبلیغات چنین نیرو هائی ، اتفاقا همه بار انقلابی سرنگونی جمهوری اسلامی زمانی متحقق می شود که این رژیم جنایتکار به دست مردم و به قدرت آن ها و تحت رهبری کارگران از اریکه قدرت به زیر کشیده شود.  چرا که تنها در چنین شرایطی است که امکان رسیدن مردم به خواستهای اساسی و بر حقشان مهیا می شود.